افتتاح بزرگترین رصد خانه خاورمیانه در ایران ۲۰۲۱

رصد خانه ایران

بزرگترین رصدخانه خاورمیانه در ایران

بزرگترین رصد خانه ایران و خاورمیانه در استان اصفهان ،  در حال اجرا میباشد. به گفته مدیر این پروژه ، نصب و راه اندازی بزرگترین رصدخانه ایران و خاورمیانه در سال جاری در استان اصفهان و شهر کاشان افتتاح می‌شود.

دکتر حبیب خسروشاهی، عضو هیأت علمی نجوم پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در خصوص آخرین وضعیت رصدخانه ملی در قله گرگش کاشان گفت:آبان ماه سال ۱۳۹۹ شاهد نصب سازه گنبد تلسکوپ در این رصدخانه بودیم و مراحل تکمیلی نصب و راه اندازی گنبد در سال ۱۴۰۰ به انجام خواهد رسید. آزمون‌های عملکردی تلسکوپ از دی‌ماه ۱۳۹۹ در کارخانه آغاز شده است. در حال حاضر این تلسکوپ آزمون‌های فنی را در کارخانه می‌گذراند.

اطلاعات ساختاری پروژه

 در این پروژه، تلسکوپ قابل استفاده ۹۰ تن وزن دارد و با حرکت حول سه محور سمتی، ارتفاعی و محور اپتیکی رهگیری اجرام آسمانی و تصحیح چرخش زمین را انجام می‌دهد. قطر آینه اصلی آن ۳.۴ متر و وزن آینه به ۴ تن می‌رسد و این در حالی است که دقت حرکت‌هایی که این تلسکوپ انجام می‌دهد بسیار بالا است و مقدار آن معادل ۱ بر روی ۳۶ هزارم درجه است. گنبد نیز سازه عظیمی است و حدوداً ۲۷۰ تن وزن دارد و چرخش آن باید بسیار دقیق و آرام باشد.

به گفته مدیر رصدخانه ملی ایران ،تا اردیبهشت ۱۴۰۰ آزمون‌های تلسکوپ از لحاظ نرم افزاری و سایر آزمایشات ملزوم ،ادامه پیدا کند و در صورت موفقیت آزمون‌ها آن موقع است که تجهیزات به قله گرگش منتقل خواهند شد.

همزمان با این اقدامات، دکتر خسروشاهی افزود : سامانه لایه نشانی آینه‌های تلسکوپ نیز در قله مستقر می‌شود.وی با بیان اینکه لایه نشانی و نصب آینه‌های تلسکوپ، آخرین فرایند تجهیز رصدخانه است، گفت:لایه نشانی یک کار مستقل از گنبد و تلسکوپ است و در گردش کار روزانه رصدخانه قرار نمی‌گیرد. اما در هر صورت رصدخانه‌ها به آن نیاز دارند؛ از این رو نصب لایه نشانی پایان نصب و راه اندازی رصدخانه به شمار می‌رود. بر اساس برنامه‌ریزی ها راه اندازی رصدخانه ملی ایران در تیر ۱۴۰۰ است، در این زمان آزمون حرکتی تلسکوپ در قله انجام می‌شود و در صورت اتمام لایه نشانی آینه‌ها اولین نور ثبت می‌شود و تلسکوپ وارد فرآیند راه اندازی می‌شود.

قیاس با سایر رصدخانه های حاضر

مدیر پروژه و رصد خانه ملی ایران همچنین در ارتباط با برتری ها و قیاس این رصدخانه باسایر رصدخانه های موجود گفت:این رصدخانه از نظر توان تلسکوپ و طراحی و ساخت آن یکی از بهترین رصدخانه‌های منطقه و جهان خواهد بود و با رصدخانه‌های تحقیقاتی جدید هند و آنچه در کشور ترکیه در حال انجام است قابل قیاس است. در واقع در بازه زمانی راه اندازی تا بهره برداری دقت رهگیری تلسکوپ و مابقی اجرام آسمانی مورد بررسی قرار می‌گیرد و تصویربرداری‌های طولانی مدت از اجرام آسمانی انجام می‌شود.

تمام تجهیزات رصد خانه ملی ایران از جمله تلسکوپ و گنبد و لایه نشانی توسط مهندسین ایرانی طراحی و توسط صنعت داخلی توسعه پیدا کرده در حالی که کشورهای منطقه از جمله هند و ترکیه تلسکوپ را خریداری کرده‌اند. تلسکوپ‌های کوچک‌تر پیشین ایران نیز همه وارداتی هستند. این تلسکوپ در رصدخانه ملی برای آسمان شب طراحی شده و برای رصد اجرام آسمانی و عالم دور دست قابل استفاده است. در واقع رصد سیاره‌های خارج از منظومه شمسی و در کهکشان راه شیری توسط تلسکوپ این سامانه قابل انجام است.

This entry was posted in . Bookmark the permalink.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *