افتتاح مرکز یکپارچه سازی سامانه های پیش رانش فضایی در ایران ۲۰۲۰

پژوهشگاه فضایی ایران

یکپارچگی سامانه پیشرانش فضایی در کشور

مرکز یکپارچه‌سازی سامانه‌های پیشرانش فضایی ایران با حضور رئیس سازمان فضایی کشور در محل پژوهشگاه فضایی افتتاح گردید. همزمان با اولین روز از هفته جهانی فضا، مرکز یکپارچه‌سازی سامانه‌های پیشرانش فضایی و آزمایشگاه ابوریحان بیرونی در پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی با حضور حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران و مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، یکی از راهبردهای اصلی این پژوهشگاه را توسعه زیرساخت‌های فضایی کشور دانست و  نیاز به فراهم کردن توسعه و ارتقای زیرساخت‌ها در کنار توسعه فناوری‌ها را، مهم تلقی نمود.

وی از تجهیز مرکز یکپارچه‌سازی سامانه‌های پیشرانش فضایی به عنوان یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های فضایی یاد کرد و افزود: در واقع راهبرد ماموریت‌های فضایی کشور و فشار توسعه فناوری سامانه‌ها، اصلی‌ترین دلیل تجهیز این مرکز بوده است.

ایران فضا

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در ادامه گفت : با توجه به اهمیت اندازه‌گیری نیروی پیشران، فشار و همچنین دما در عملکرد تراسترهای شیمیایی، دقت بالا در نحوه داده‌برداری و ثبت داده‌ها، سکوی اندازه‌گیری نیروی پیشران در این آزمایشگاه، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می باشد.صمیمی در رابطه با آزمایشگاه تراسترهای فضایی ابوریحان بیرونی در پژوهشکده نیز گفت : این مرکز به عنوان نخستین آزمایشگاه حوزه پیشرانش فضایی کشور شناخته می‌شود که موفق به اخذ گواهینامه ۱۷۰۲۵ ISO/IEC شده است.

 کسب این گواهینامه نشان از تعالی سیستمی انجام مأموریت‌های توسعه فناوری در حوزه پیشرانش فضایی دارد و در نوع خود پیشرفت مهمی در این مسیر به شمار می‌رود و هم اکنون با تجهیز این آزمایشگاه، قابلیت انجام انواع تست‌های توسعه‌ای و داده‌برداری در شرایط اتمسفریک و خلأ برای تراسترهای شیمیایی تک جزئی و دو جزئی فراهم می باشد.

This entry was posted in . Bookmark the permalink.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *