تراشه مدیاتک در صدر بازار۲۰۲۱ قرار گرفت

تراشه مدیاتک

تراشه مدیاتک۲۰۲۱

در جدیدترین پیش‌بینی شرکت Counterpoint Research اعلام شده است که مدیاتک و کوالکام همچنان بر بازار تراشه‌ها حکمرانی خواهند کرد. این در حالی است که مدتی  مدیاتک تبدیل به بزرگ‌ترین سازنده پردازنده موبایل و سومین مشتری بزرگ شرکت TSMC شده است.

در سپتامبر ۲۰۱۹ مدیاتک با عرضه چیپست Helio G90 دوران طلایی خود را آغاز کرد و با معرفی پردازنده‌های Dimensity 5G به اوج خودش رسید. حال این شرکت در رقابتی نزدیک جایگاه اولی را در بازار تراشه کسب کرده و درصدد حفظ آن است.بر اساس محاسبات Counterpoint، مدیاتک با حفظ جایگاه اولی خود حدود ۳۷ درصد از بازار جهانی تراشه‌ها را در اختیار خواهد داشت اما کوالکام همچنان در بخش تراشه‌های ۵G پیشتاز خواهد بود.

مدیاتک

پیش‌بینی‌ها بر این است که مدیاتک در سال ۲۰۲۱ همچنان برتری خود را نسبت به کوالکام حفظ کند. دلیل این امر هم بروز مشکلات و محدودیت‌ها در عرضه مدارهای مجتمع فرکانس رادیویی (RFIC) در کارخانه سامسونگ در تگزاس است.همچنین پردازنده‌های ۵ نانومتری جایگاه چندانی در این آمار ندارند و مدیاتک حتی از این نوع پردازنده‌ها استفاده نمی‌کند پس نمی‌توان این را به‌عنوان یک مزیت برای کوالکام به‌حساب آورد.

بزرگترین بازنده این رقابت‌ها Hisilicon خواهد بود چون جایگاه خود را در بین ۵ شرکت اصلی تولیدکننده پردازنده از دست داده است. در این میان شرکت چینی Unisoc که در زمینه تولید تراشه‌های ارزان‌قیمت معروف است جایگاه Hisilicon را تصاحب می‌کند.ما در بازار تراشه‌های ۵G اوضاع فرق می‌کند. به‌دلیل اینکه تقاضا برای پردازنده‌های ۵G روز به روز در حال افزایش است می‌توان انتظار داشت کوالکام در نیمه دوم سال جاری میلادی و پس از رفع مشکل کمبود تراشه با قدرت به میادین بازگردد.

مدیاتک

آنطور که به نظر میرسد رقابت برای کسب جایگاه اول بازار تراشه بسیار تنگاتنگ خواهد بود. چون براساس پیش‌بینی‌ها سهم سه تولیدکننده برتر در این بازار بسیار نزدیک یکدیگر است به‌طوری‌که احتمال کسب جایگاه اول برای هر یک از آنها وجود دارد.

This entry was posted in . Bookmark the permalink.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *