شیائومی هدف لیست تحریم دولت ترامپ

کمپانی شیائومی

دولت ترامپ در پی تحریم شرکت شیائومی

با توجه به اینکه این روزها مجلس نمایندگان و سنای آمریکا مشغول آماده سازی طرح استیضاح رئیس جمهور این کشور هستند. ولیکن دولت ترامپ دست از ادامه روند تحریم های خود برنداشته است.

خبرگزاری رویترز چندی پیش اعلام کرده است که  ۹ شرکت چینی از جمله شیائومی به لیست سیاه دولت ترامپ اضافه شده اند و وزارت دفاع آمریکا تصمیم گرفته است شرکت شیائومی به همراه هشت شرکت چینی دیگر را در لیست سیاه «شرکت های نظامی و کمونیستی چینی» قرار دهد.بهانه ارتباط با سازمان های نظامی که از سوی دولت آمریکا برای این شرکت بوجود آمده است ، هم اکنون این شرکت را که در ردیف سومین تولید کننده بزرگ گوشی هوشمند در دنیا است را مورد تحریم و فشار مالی قرار می دهد.

mi

دستور اجرایی دولت ترامپ در این باره که چندی پیش در دولت امریکا تصویب و به حالت اجرا در امده است ، تنها تا تاریخ ۱۱ نوامبر سال ۲۰۲۱ (هشتم آبان ۱۴۰۰) به سرمایه گذاران آمریکایی اجازه داده است که این فرامین را به اجرا درآورند. این دستور ودستورات مشابه که در خصوص لیست  شرکت های نظامی و کمونیستی چینی تصویب و اجرا گردیده است ، به شرکت ها و سرمایه گذاران آمریکایی ابلاغ نموده که دارایی های مالی خود را از شرکت های موجود در لیست فوق خارج و یا به افرادی دیگر واگذار کنند.

اگر چه تا آن زمان احتمال میرود ،دولت بایدن این فرمان اجرایی را لغو کند. حضور شرکت شیائومی که در حوزه الکترونیک فعال است در این لیست سیاه کمی عجیب و غیرمنتظره به نظر می رسد؛ چرا که در دیگر شرکت های فعال در این لیست در حوزه های مهم صنعتی همچون فضانوردی، هوانوردی، ساخت کشتی، ساخت و ساز، شیمیایی و ارتباطی فعالیت دارند. اگرچه نمیتوان نام شرکت هواوی را هم در این لیست مشاهده کرد، اما باید توجه داشت که فعالیت اصلی این شرکت در حوزه تولید تجهیزات مخابراتی پیشرفته است.

شیائومی

جوابیه شیائومی به تحریم های دولت آمریکا

چندی پیش نیز کمپانی شیائومی در پاسخ به این دستور با اعلام جوابیه رسمی گفته است : تمامی محصولات این شرکت با هدف استفاده در کاربردهای خانگی و تجاری طراحی و تولید می شوند و هیچ گونه مراوده ای با سازمان های نظامی چین ندارد. این شرکت به منظور حفظ منافع خود و سرمایه گذارن تمامی تلاش اش را صورت می دهد.

تفاوت لیست سیاه دولت آمریکا با لیست تحریمی وزارت آمریکا

قابل ذکر میباشد که لیست سیاه «شرکت های نظامی و کمونیستی چینی» با لیست تحریمی وزارت خزانه داری آمریکا تفاوت دارد.آمریکا تمامی شرکت های تجاری فعال در این کشور را از ارتباط با شرکت های حاضر در لیست تحریمی وزارت خزانه داری خود منع می کند و امکان تبادل فناوری و قطعات سخت افزاری با آن ها به هیچ طریقی ممکن نیست.وزارت خزانه داری آمریکا قصد دارد در آینده تمامی شرکت های فعال در شش کشور چین، روسیه، ایران، کره شمالی، کوبا و ونزوئلا را در این لیست  تحریمی خود قرار دهد تا امکان انجام مراودات تجاری با آن ها به هیچ طریقی ممکن نباشد.

This entry was posted in . Bookmark the permalink.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *