قطعی برق کشوری به دلیل رمزارز یا بستر فرسوده شبکه ؟!۲۰۲۱

ارز_برق

استخراج ارز یا فرسودگی شبکه ؟

طی روزهای گذشته کشور ما با مشکل قطعی مکرر و بعضاً بدون برنامه شبکه برق در شهرهای بزرگ و کوچک همراه شده که بسیاری آن را متوجه تولید رمزارزها و مصرف برق بالای دستگاه‌های آن می‌دانند. اما رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس نظر متفاوتی داشته و معتقد است که فرسودگی و عدم بروزرسانی شبکه علت اصلی مشکلات اخیر است.

بسیاری از محافل امروز ما بحث روز خود را با قطعی برق شروع کرده‌اند. در واقع قطعی برقی که این روزها به دلیل دورکاری و بیماری کرونا، جایگاهی بسیار حیاتی داشته در موارد متعددی باعث ایجاد مسائل و مشکلاتی در کشور شده که شاید به هیچ عنوان در فصل بهار انتظارش را نداشتیم.ـ

از روزهای گذشته بسیاری از کاربران انگشت اتهام را به سمت استخراج کنندگان رمزارز نشانه رفته و می‌گویند که برق مصرفی این گروه، موجب ایجاد قطعی‌های اخیر در شبکه برق کشور شده است. اما حقیقت آن است که استخراج رمزارزها با وجود توان بالای مورد نیاز برای استخراج، مقصر مشکلات اخیر نیستند.در همین زمینه مجتبی توانگر، پس از خروج از جلسه روز گذشته کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی در توییتی اعلام کرد که باید در جایی دیگر به دنبال مقصر بگردیم.

توییت

توانگر در توییت خود اعلام کرد:  ظرفیت اسمی تولید برق در کشور، ۸۵ هزار مگاوات و ظرفیت واقعی تولید برق در کشور، ۶۰ هزار مگاوات است این در حالی است که مجموع برآورد میزان برق مصرفی واحدهای مجاز و غیر مجاز استخراج رمزارز در کشور در حدود ۶۰۰ مگاوات است.                                   

با این اوصاف باید میزان برق مصرفی استخراج‌کنندگان رمزارز را تنها یک درصد از کل ظرفیت واقعی تولید برق کشور بدانیم که به هیچ عنوان این افزایش یک درصدی نمی‌تواند توجیه کننده فشار بیش از حد به شبکه و قطعی‌های سراسری گسترده باشد.

این در حالی است که مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور روز گذشته در برنامه چاپ اول شبکه خبر اعلام کرده بود که مهم‌ترین دلیل مشکلات اخیر شیوع استخراج رمزارزهاست. رجبی مشهدی همچنین از افراد فعال در این حوزه درخواست کرده بود که دستگاه‌های خود را در ساعات اوج مصرف خاموش کنند.همانطور که عنوان شد، رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس مشکلات اخیر را به جای رمزارزها متوجه شبکه فرسوده‌ای می‌داند که سال‌هاست سرمایه‌گذاری برای بروزرسانی آن صورت نگرفته است.

نیرو برق

لازم به ذکر است که سال گذشته رئیس کمیسیون رمزارز و بلاک‌چین سازمان نظام صنفی رایانه اعلام کرده بود که در دوسال گذشته وزارت نیرو کشور را از دو میلیارد دلار سرمایه رمزارزی محروم کرده است. سال گذشته نیز قطعی‌های متعدد برق وجود داشت که بسیاری از مسئولان چون وزیر نیرو علت قطعی برق را استخراج رمزارز اعلام کردند که همان زمان هم فعالان این حوزه گفتند که قطعی‌های برق ربطی به استخراج رمزارزها ندارد.

البته فعالان حوزه استخراج رمزارز نیز با استناد به صحبت‌های مسئولین وزارت نیرو اعلام کرده‌اند که مصرف برق استخراج‌کنندگان رمزارزها به ۳۰۰ مگاوات می‌رسد که کم‌تر از ۰.۵ درصد برق ایران است. طبق همین آمار، میزان اتلاف شبکه برق ایران حدودا ۱۰ هزار مگاوات ساعت، معادل بیش از ۶۰ درصد مصرف برق بیت‌کوین در جهان است.

This entry was posted in . Bookmark the permalink.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *