شکست رکورد رایانه های کوانتومی توسط شرکت۵/IBM

Quantum-computers-TSRG

پیرامون کامپیوتر های کوانتومی

رایانه کوانتومی به رایانه هایی گفته می شود که از پدیده ها و قوانین مکانیک کوانتوم مانند : برهم نهی و در هم تنیدگی  برای انجام محاسبات خود بهره می برد.ایده اصلی که در پس رایانه های کوانتومی وجود دارد این است که میتوان از قوانین و خواص کوانتوم، برای ذخیره سازی و انجام عملیات بر روی داده ها استفاده نمود.

یک مدل تئوری و انتزاعی از این رایانه ها که به اصطلاح به آن ها ماشین های کوانتومی نیز می گویند، ماشین تورینگ کوانتومی است. به این ماشین رایانه کوانتومی جهان نیز گفته می شود.

ماشین کوانتومی

طبق گزارش ZDNeT، شرکت IBM در زمینه دستیابی به قدرتمندترین سیستم محاسباتی کوانتومی موفق عمل کرده است. شرکت مذکور دست به اقدام برای استقرار حجم کوانتومی ۶۴ در یک سیستم ۲۷ کیوبیتی  زده است. این عملکرد برای اولین بار در یک رایانه کوانتومی ابررسانای جهانی انجام می پذیرد.

در صورتی که حجم کوانتومی بالاتری حاصل شود ، ظرفیت یک سیستم کوانتومی نیز افزایش می یابد.این روند در انتها سبب می شود که دانشمندان ، از محاسبات کوانتومی در جهت مقابله با مسائل و مشکلات دنیای واقعی در طیف های متنوع و در صنایع مختلف استفاده کنند.شرکت IBM طی ۴ سال گذشته ، ۲۸ رایانه کوانتومی ساخته است .از این امار نیز تعداد ۸ عدد آنها طی سال جاری ساخته شده اند.

 شبکه  IBM Q ، مجموعه ای از شرکت ها ، استارتاپ ها ، مؤسسات دانشگاهی و آزمایشگاه های تحقیقاتی ملی است که با  IBM  در جهت پیشرفت محاسبات کوانتومی همکاری می کنند.

 پایه پیشرفت های مورد نظر ، دانش گسترده سابق درباره سخت افزار های کوانتومی می باشد. طبق گفته تیم  IBM Q ، روش های سخت افزاری قابل توسعه می باشند. در این صورت هر مدار کوانتومی را که روی هر سیستم کوانتومی IBM اجرا می شود ، بهبود می یابد.در نتیجه ، کاربران می توانند با پیشرفت حاصله در زمینه آزمایش ها و برنامه های کاربردی ، به اکتشافات خود بپردازند.  به حتم برتری کوانتومی برای شرکت IBM  با این سرعت عملکرد دور از انتظار نخواهد بود.

This entry was posted in . Bookmark the permalink.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *