RAM

رم

رم

همه ما می‌دانیم، ‌رایانه‌ها مجهز به حافظه رم هستند؛ اما شاید برخی از ما ندانیم که رم چیست و دقیقا چه کاری انجام می‌دهد. اغلب تصور می‌کنیم که رم بیشتر به معنی سرعت بیشتر در سیستم است و در نتیجه همه ما خواهان رم بیشتر هستیم؛ اما دقیقا از کجا باید بدانیم، سیستم ما به چه میزان رم احتیاج دارد و چگونه باید بیشترین بازدهی را از رم سیستم داشت؟

آیا می دانستید رم نباشد شما تصویری در رایانه نخواهید دید؟
آیا می دانستید رم چه تاثیری بر روی عملکرد بازی های رایانه ای یا نرم افزارها دارد؟
دو رم روی یک سیستم است ولی رایانه تصویر ندارد !
رم کامپیوتر من چند است ؟
آیا می شود رم را ارتقا داد ؟

ما با همراه باشید تا همه ی جواب سوالات خود را در ادامه ی مطلب بیابید.

رم چیست

رم چیست ؟

RAM یا Random Access Memory گونه‌ای از حافظه برای ذخیره‌سازی داده‌هاست که اجازه می‌دهد فایل‌ها در مدت زمانی کوتاه نوشته و خوانده شوند؛ بدون اینکه در این خواندن و نوشتن تقدم و تأخر زمانی اهمیتی داشته باشد.‌ حافظه رم به دلیل سرعت بالای آن در خواندن و نوشتن از سایر حافظه‌ها‌، از جمله دیسک سخت است.

رم به سیستم شما اجازه می‌دهد ‌با سرعت بالا به داده‌های مورد نیاز دسترسی داشته باشد و در نتیجه رم تأثیر بالایی بر سرعت عملکرد سیستم شما دارد. نکته دیگر آنکه رم یک حافظه موقتی است که پس از هر بار راه‌اندازی دوباره سیستم عامل تمامی داده‌های ذخیره شده ‌روی آن پاک می‌شود.

این امر از رم یک حافظه موقت عالی برای ذخیره‌سازی داده‌ها می‌سازد که برای برنامه‌هایی که نیاز به دسترسی سریع و مداوم به داده‌ها دارند، به کار گرفته می‌شود. برای مثال اگر از یک واژه‌پرداز برای نوشتن یک متن استفاده کنید، در حالی که مشغول ویرایش هستید، اطلاعات و داده‌های آن ‌روی رم ذخیره می‌شود تا در حین ویرایش، بتوانید به شکل زنده همه تغییرات اعمال شده را در آن واحد ببینید.

اساسا دو گونه متفاوت از رم وجود دارد: استاتیک یا ثابت و دینامیک یا متغیر. رم دینامیک یا DRAM زمان دسترسی ‌حدود ۶۰ نانو ثانیه (یک میلیاردم ثانیه) را مقدور می‌سازد، در حالی که SRAM یا رم استاتیک زمان دسترسی ۱۰ نانو ثانیه دارد. با ‌وجود این، DRAM به دلیل هزینه کمتر آن بیشتر مورد اقبال و استفاده است.

chip-green-gold-circuit

سیستم شما به چه میزان رم نیاز دارد؟

اینکه سیستم شما به چه میزان رم نیاز دارد بستگی با کاری که شما با سیستم انجام می دهید دارد برای مثلا اکثر نرم افزار های اداری ، مدیریتی ، حسابداری و برنامه های مشابه به رم کمتری نیاز دارند و گویا رم ۵۱۲ تا ۱ گیگ برای آنها کافیست.

یک مرحله بالا تر برویم برای نرم افزار های گرافیکی مانند تری دی مکس ، مایا و سایر نرم افزار های مشابه طراحی به رم بالاتری نیاز دارند و حداقل با بازدهی ضعیف رم باید ۴ و بالاتر باشد بستگی به حجم پروژه ی کار شده دارد. و درمرحله ی آخر بازی های رایانه ای هستند اکنون با استاندارد های بازی های رایانه ای تا سال ۲۰۱۴ کمتر شاهد بازی هایی شدیم که به رم بالای ۴ گیگ نیاز دارند.

با وجود این حال بازی هایی هستند که به رم های بالاتر هم نیاز دارند و آن هم به کیفیت و سبک و حجم بازی های رایانه ای بستگی دارد .

کاربرد رم در بازی ها

اما اگر به شکل ویژه و تخصصی در حوزه نرم‌افزارهای گرافیکی و بازی‌های مدرن مشغول هستید، قطعا میزان ۱۶ گیگابایت رم چیزی است که به آن نیاز دارید‌. بیش از این میزان رم به هیچ عنوان برای سیستم‌های خانگی و حتی شرکتی نیاز نیست، مگر آنکه هدف خاصی از کار با سیستم مقصود شما باشد.‌ تفاوت رم ۱۶ گیگابایت با ۳۲ گیگابایت در یک سیستم خانگی حتی برای انجام چندین پردازش سنگین عملا قابل احساس نیست با توجه به مکانیزم مدیریت رم در سیستم عامل ویندوز.

میزان رم کامپیوتر من چقد است ؟

برای اینکه شما بدانید رم کامپیوتر شما چقدر است چندین روش وجود دارد که ۴ تا از این روش هارا برای شما توضیح می دهیم ( در پایین )

روش اول : روی my computer راست کلیک کرده و آخرین گزینه یعنی properties را انتخاب کنید

properties

خیلی راحت عدد نوشته شده در مقابل عبارت Ram نشان دهنده ی رم نصب روی سیستم شما می باشد

مسیر میزان رم کامپیوتر

روش دوم : رو start گوشه ی سمت چپ پایین صفحه کلیک کرده و بر روی بControl panel کلیک کنید . از منوی ظاهر شده گزینه ی System را انتخاب کنید به صفحه ی که در روش اول مشاهده کردید هدایت خواهید شد.

روش سوم : در این روش شما با سخت افزار سرو کار دارید در واقع شما خیلی راحت رم را از روی سیستم خود می کنید برچسب مشخصات رم روی آن درج شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *